Jurginai (Dahlia)

Astrinių šeimos augalų gentis. Daugiametės gėlės. Jurginai mėgsta saulėtas, apsaugotas nuo vėjo vietas. Po medžiais pasodinti augalai, dažniausiai išstypsta ir išgula. Dirvoje turėtų netrūkti drėgmės, bet gerai drenuota. Per daug lengvoje dirvoje seklios šaknys neaprūpina augalo vandeniu. Daugelio jurginų krūmai užauga 1 – 1,2 m, nykštukinės formos – 30-50 cm, didžiosios formos – 2-3 m aukščio. Žiedų dydis 3-30 cm pločio ir įvairiausių spalvų. Sodinami pasibaigus šalnoms, gegužės – birželio mėnesiais. Sodinant balandžio mėnesį rekomenduojama pridengti.
Jurginai (Dahlia)

Jurginai dauginami skaldant kelmus, tačiau kyla rizika paskleisti užsikrėtusius virusais augalus. Norint to išvengti, dauginama meristeminiu būdu (įsitikinant, kad nepadaugėjo vegetatyvinių klonų ir nenukrypstama nuo veislės).

Jurginai nėra labai tinkamos skinti gėlės. Skinti tinkamesnės veislės turi standžius žiedlapius ir kietus kotus.

Jurginai kasami po pirmų šalnų, kai apšąla lapai ir žiedai (tačiau negalima laukti stiprių šalnų, kurios pažeis ne tik stiebus, bet ir negiliai žemėje esančias šaknis). Nukerpama antžeminė dalis ir atsargiai iškasamas šakniagumbis. Iškastus jurginų ųakniastiebius nukratykite, kad liktų kuo mažiau žemių. Jei giedra, kelias valandas padžiovinkite saulėje. Žemes galima nuplauti ir vandeniu, tada gerai matomi seni ir pažeisti gumbai. Išpjovus, užberkite medžio anglies miltelių.  Pirmąsias dvi savaites šakniastiebiai laikomi šiltoje (10-15˚C) patalpoje, vėliau pernešami į  nešildomą rūsį (žieminę), arba patalpose palaikant 3-5 laipsnių temperatūrą ir optimalią (60-70%) santykinę oro drėgmę. Dalinant šakniagumbį būtina palikti ir medienos, nes kitaip neišleis ūglių.

Žiemą, pastebėję kad jurginų šakniagumbiai pradėjo pūti, nedelsdami susirgusius išmeskite. Kitus jurginus atsargiai, k ad nepasklistų ligos sukelėjai, perdėkite į švarias dėžutes ir perkelkite į sausenę vietą.

Jei jurginų šakniagumbiai vysta ar per anksti pasirodė pumpurai, perkelkite į vėsesnę vietą.

Sausame rusyje jurginų šakniagumbius patogiausia laikyti dėžutėse su durpėmis. Ant dugno pilamas 3-5 cm storio sausų durpių sluoksnis. Tada sudedami apdžiovinti šakniagumbiai ir iki viršaus užpilami durpėmis. Vietoj durpių tinka pjuvenos, smėlis, sauda ir puri žemė.

Jei patalpa sausa ar šilta, apdžiovinti ir padalinti šakniagumbiai, kad neapvystų, pamerkiami į grietinės tirštumo molio tyrę su fungicidų priemaiša arba į ištirpintą vašką ar parafiną. Leidžiama apdžiūti. Kai susidaro plutelė, jie sudedami į atviras dėžutes ir laikomi rūsyje. Pavasarį  molio nuplauti nereikia, užtenka lengvai pastuksenti mediniu plaktuku, kad plutelė suskilinėtų.

Daugiabučių ar privačių namų rūsiuose jurginų šakniagumbius galima išlaikyti sudedant juos į polietileninius maišelius (su didele oro atsarga). Arba šaldytuve (4-5 ˚C) sudėję į maišelius su pjuvenomis ar durpėmis.

Darbo laikais:

Mes naudojame slapukus savo svetainėje, kad suteiktume jums tinkamiausią patirtį prisimindami jūsų pageidavimus ir pakartotinius apsilankymus. Spustelėdami „Priimti“ sutinkate naudoti VISUS slapukus.